Forum M.E.I Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

Broń palna i nie tylko.

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum M.E.I Strona Główna -> Ogólnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Śro 16:34, 09 Sie 2006 Temat postu:

Proste. Karabin wyborowy to lekko zmodyfikowana wersja standardowego karabinka szturmowego danej armii (lub też całkowicie odrębny karabin/ek - jak np. wymieniony przez Ciebie SWD) który jest obecny w każdej drużynie piechoty i jego głównym zadaniem jest zapewnienie skutecznego wsparcia ogniowego na odległości do 600 metrów (odległość pisana z głowy, może być troszkę większa/mniejsza). Dzisiejsze karabinki wyborowe najczęściej używają pocisku pośredniego, aby zapewnić wymienność magazynków z bronią reszty członków drużyny.
Karabin snajperski zaś to najczęściej konstrukcja powtarzalna/samopowtarzalna zdolna do prowadzenia ognia precyzyjnego na dłuższych dystansach, najczęściej powyżej 800 metrów (są jednak wyjątki, np. PSG-1, jeden z najcelniejszych karabinów snajperskich świata, ma maksymalny zasięg efektywny ok. 600 metrów). Karabiny snajperskie najczęściej używają naboi karabinowych.

Mam nadzieję, że jakoś to wyjaśniłem. Jeśli nie, to masz tu objasnienie ze strony M. Poppenkera:
In general, all sniper rifles may be rougly separated into 3 major categories: Miltary sniper rifles, Police/Law Enforcement tactical/sniper rifles, and Special purpose sniper rifles.
(...)
Military sniper rifles may be further separated in two tactically diffrent categories: the sniper rifles itself, designed to achieve aimed hits at long distances, and the Designated Marksman Rifles (DMR), designed to provide accurate fire support for line troops. While the "true" sniper rifles usually are bolt action ones, to achieve maximum accuracy, the DMRs usually are semi-autos, such as Russian SVD or German G3ZF or MSG-90, to gain higher rate of fire. But the difference lays more in tactical applianses, than in the rifles itself.
(...)
Police / Law Enforcement (LE) sniper rifles are somewhat another kind of tools. If in most military/war scenarios wounded enemy is equivalent to killed enemy, or even better, in LE and counter-terror (CT) scenarios wounded criminal or terrorist may lead to many innocent wictims. Sometimes, the LE or CT sniper must not only kill the terrorist, but hit the particular part of the body - head, or hand, holding the gun, etc. So, in general, LE and CT sniper rifles require more accuracy, but at shorter distances. The majority of LE or CT scenarios require precision shooting at the distances lesser that 300, or even 100 meters.
(...)
Special Purpose sniper rifles may be, in turn, splitted into 2 sub-categories:
Large-caliber rifles for ulra-long range sniping and ani-material use, and silenced rifles for covert operations.
Large caiber sniper rifles usually built to use heavy machineguns ammunition, such as .50BMG (12.7x99mm) or 12.7x108mm. Effective range of such rifles is up to 1500 meters and above, depending on size of target and quality of the ammunition. General purpose machinegun ammo usually produced not-too-good accuracy, but recently some special "sniper" rounds developed in .50BMG caliber.
Silenced sniper rifles usually are used with special sub-sonic ammunition and removable or integral silencers to produce lower sound report. Sub-sonic ammo decreases effective range down to 300-400 meters, but it's worth. With the correct ammo and silencer, the sound of the gunshot could be easily mised completely at the distances of 100-200 meters at night, or even at 30-50 meters - in daily urban noize.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mikael van AttaDołączył: 07 Sie 2006
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Śro 17:45, 09 Sie 2006 Temat postu:

Nie obraź się, ale dla mnie to podział dość sztuczny, i niepotrzebne komplikowanie sprawy.
Bo na przykład tak M21 - jeden z ulubionych karabinów precyzyjnych USMC - to nic innego jak podrasowany stary M14, a jest "na etacie" druzyny snajperskiej.

Co do SWD - bylem kiedyś świadkiem ognistego sporu, czy należy tę broń zaliczyć do karabinów snajperskich (w opinii uczestników sporu - broni "z natury" powtarzalnej, i dużo celniejszej niż Dragunow), czy też uznać ja za "karabin wyborowy".

Skonkludował to jeden z kolegów, mówiąc, że SWD nie przypomina typwych (w domyśle - zachodnich) snajperek, "but if it walks like duck, and quacks like duck..." - czyli, rzecz rozbija się o zastosowanie.
Przy okazji, w jednym zostatnich numerów bodajże Komandosa była historia - wywiad z byłym snajperem Specnazu, ktory przeszedł na emeryturę i zarabia jako przewodnik myśliwych - ma wiec okazje postrzelać z różnego sprzętu. Zgodził się, że inne karabiny są celniejsze, ale zapytany o ulubioną broń, najlepszą jego zdaniem, odpowiedział natychmiast: Dragunow. Czemu? "Na wajnie niet wriemeini" (tu ruch nadgarstka naśladujacy przeładowywanie jkarabinu powtarzalnego). Dla nierosyjskojęzycznych tlumaczenie: "Na wojnie nie ma [na to] czasu".

Od razu rzynaję, że z Dragunowa nie strzelałem (pech, niestety), choć koledzy - i owszem, i twierdzą, że bardoz przyjemna rzecz.

Zauważ, ze SWD był na wyposażeniu Armii Radzieckiej na etacie broni tak plutonowych strzlców wyborowych, jak i druzyn snajperskich w siłach specjalnych. Strzela pełnej mocy nabojem karabinowym.

Z kolei Bundeswehra (a także niemiecka policja) - nim dorobiły się specjalistycznego sprzętu w rodzaju PSG-1 czy Walthera WA-2000 - używały wyborowych egzemplarzy standardowego karabinu G3 (wyselekcjonowanych w trakcie fabrycznego testu celności), zaopatrzonych w celowniki i inne niezbędne parafernalia.

Zgodzę się z opinią, że taki np. Galil w wersji strzelca wyborowego bronią snajperska nie jest, ale całe rozróżnienie przypomina mi spór w sprawie rozróżnienia "karabinka szturmowego" (assault rifle) i "karabinu bojowego" (battle rifle vel automatic rifle), z którym też się kiedyś spotkałem. Owszem, jest pewne rozróżnienie w osiągach, ale nie jest na tyle znaczące, by wprowadzać różna broń na wyposażenie wojsk.

Czyli - nie popadajmy w przesadę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Śro 17:56, 09 Sie 2006 Temat postu:

Cytat:
Nie obraź się, ale dla mnie to podział dość sztuczny, i niepotrzebne komplikowanie sprawy.

Nie obrażę się, przecież nie ja tworzyłem ten podział, tylko ludzie od terminologii wojskowej ;-)

Cytat:
Skonkludował to jeden z kolegów, mówiąc, że SWD nie przypomina typwych (w domyśle - zachodnich) snajperek, "but if it walks like duck, and quacks like duck..." - czyli, rzecz rozbija się o zastosowanie.

Tak, jak w materiale, który skopiowałem ze strony world.guns.ru:
But the difference lays more in tactical applianses, than in the rifles itself.
Karabiny można stosować zamiennie: wyborowy sprawdzi się w charakterze snajperskiego, snajperski będzie działał jak wyborowy, przez to trudności w ustaleniu przejrzystego podziału :-)

Cytat:
Zgodzę się z opinią, że taki np. Galil w wersji strzelca wyborowego bronią snajperska nie jest, ale całe rozróżnienie przypomina mi spór w sprawie rozróżnienia "karabinka szturmowego" (assault rifle) i "karabinu bojowego" (battle rifle vel automatic rifle), z którym też się kiedyś spotkałem.

Masz może jakiegoś linka do tej dyskusji? Bardzo mnie ciekawi, o co się tutaj można spierać... Polska terminologia dość jasno rozróżnia te dwa typy: karabinek szturmowy używa pocisku pośredniego, karabin bojowy używa karabinowego. Naprawdę nie wiem, o co tutaj ludzie mogli się wykłócać :O
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mikael van AttaDołączył: 07 Sie 2006
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Śro 19:55, 09 Sie 2006 Temat postu:

Po pierwsze - spór był rozrzucony po kilku dyskusjach, po drugie - dyskutowało miedzynarodowe towarzystwo, po angielsku, i parę lat temu. Wiec linka nie podam, bo wybacz, ale mam dość problemów grzebiąc w archiwach półtora roku wstecz. A co dopiero trzy lata.

A samo rozróżnienie na "karabiny szturmowe - na nabój pośredni" i "karabiny bojowe - na nabój karabinowy" uważam za sztuczne. Zasilana z wymiennego magazynka broń palna, zdolna do prowadzenia ognia automatycznego, przenoszona i obsługiwana przez jednego żołnierza, i o zasięgu skutecznym dostosowanym do typowego dystansu starć piechoty.
Zpewne trzeba by też dodać zdolność przebicia w granicach pancerza osobistego powyżej klasy II-IIIA w/g klasyfikacji NIJ, ale to późne obostrzenie.

A czy rzecz strzela amunicją o mocy 1500 czy 3000 J... kosmetyka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Śro 20:26, 09 Sie 2006 Temat postu:

Cóż, polski system klasyfikacji broni ze względu na używany pocisk jest, jaki jest... Może kiedyś to zmienią.

W sumie, jeśli by się zastanowić, to 'kosmetyką' jest cały system klasyfikacji i nazewnictwa broni... Bo w końcu liczy się to, żeby działała, a nie to, czy jest to karabin szturmowy, bojowy, wyborowy, snajperski czy też samobieżny system artyleryjski, prawda? :P
Hehe, wszystko będzie dobrze, póki nie zaczniemy tworzyć definicji moździerza :D
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mikael van AttaDołączył: 07 Sie 2006
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Śro 21:17, 09 Sie 2006 Temat postu:

Ta jest prosta, wiesz... IIRC gladkolufowa broń artyleryjska do strzelań stromotorowych, o długości lufy nie przekraczajacej, jeśli dobrze pamiętam, 12 kalibrów...

Polski system... eheheh... Ktory? WAT'owski, WP, czy potoczny? Daj spokój, bo o definicje to się jeszcze i pozabijać możemy Mruga
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Śro 22:41, 09 Sie 2006 Temat postu:

A co powiesz o moździerach z lufami gwintowanymi, albo o tych, przeznaczonych do strzelań ogniem płaskotorowym?
Tę dyskusję także proponuję porzucić, bo do niczego nie prowadzi - widziałem, jak na jednym forum dyskutował na ten temat REMOV (jeśli siedzisz na forach militarnych, na pewno gościa znasz - kopalnia wiedzy teoretycznej i praktycznej, pisuje w Broni i Amunicji). W końcu dyskutanci uzgodnili jedną definicję moździerza, która nie podlegała dyskusji:
Moździerz - przyrząd kuchenny do rozdrabniania przypraw i innych składników.

Jezyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Pon 15:09, 14 Sie 2006 Temat postu:

Cytat:
Mam nadzieję, że jakoś to wyjaśniłem. Jeśli nie, to masz tu objasnienie ze strony M. Poppenkera:
In general, all sniper rifles may be rougly separated into 3 major categories: Miltary sniper rifles, Police/Law Enforcement tactical/sniper rifles, and Special purpose sniper rifles.

To jakby porównywać system metryczny z systemem brytyjskim Wesoly Nie możemy tłumaczyć nazw bo wyjdą całkowite bzdury- czego najlepszym przykładem jest SMG. PM=/=SMG KBK=/=SMG itp

Cytat:
SWD

SWD to akurat modyfikacja nieco innej broni, ale nie schodźmy z tematu.

Cytat:
Dzisiejsze karabinki wyborowe najczęściej używają pocisku pośredniego, aby zapewnić wymienność magazynków z bronią reszty członków drużyny.

Karabinek wyborowy? Jakie kbk "wyborowe" używają pocisku pośredniego?

Cytat:
Karabiny snajperskie najczęściej używają naboi karabinowych.

To normalne, że karabin używa naboju karabinowego. Inaczej nie byłby karabinem.

Cytat:
Co do SWD - bylem kiedyś świadkiem ognistego sporu, czy należy tę broń zaliczyć do karabinów snajperskich (w opinii uczestników sporu - broni "z natury" powtarzalnej, i dużo celniejszej niż Dragunow), czy też uznać ja za "karabin wyborowy".

Czy ten spór był prowadzony na jakimś forum air-shitowym Wesoly?


Dobra, nie będę odpowiadał na resztę postów bo tylko śmietnik zrobię. Ale odpowiadam na pytanie zawarte w temacie KARABIN WYBOROWY to oficjalna nazwa systemu WAT. Karabin snajperski to jakiś twór spoza nomenklatury wojskowej, teoretycznie można uzywać zamiennie z kbw ale w żadnej publikacji wojskowej nie znajdziesz tego terminu. Co nie znaczy, że snajper=strzelec wyborowy, o nie Wesoly
Proszę też nie czytać wikipedii polskiej, bo ostatnio ujrzałem tam same bzdury Mruga A wiem z doświadczenia, że większość osób przed napisaniem posta tam zagląda (ostatnio mi ktoś wyjechał, że UOP palił akta do 1993 roku bo tak pisało na wiki Laughing )

[/b]
Powrót do góry
Mikael van AttaDołączył: 07 Sie 2006
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 20:27, 14 Sie 2006 Temat postu:

Po pierwsze - podpisał bys się, drogi Gosciu, bo anonimowy post sam w sobie... no wiesz, co.

Po drugie - "karabin snajperski" to przyjęty w mowie potocznej termin na określenie broni wyborowej. O czym zapewne tez wiesz. Jak też o fakcie, że jest to kalka jezykowa anglojęzycznego określenia "sniper rifle". I faktu, że samo określenie "snajper" "wylęgło" się gdzieś na froncie zachodnim w czasie I WŚ, wśród żołnierzy brytyjskich. I nawet wiesz, dlaczego, i co oryginalnie znaczyło.

Po trzecie - Że terminologia WAT-owska? A proszę bardzo. Nam chodzi o wzajemne zrozumienie, niekoniecznie o jedynie słuszną terminologię. A poza tym - "skoro chodzi jak kaczka, i kwacze jak kaczka..." (bez aluzji politycznych, oczywiscie).

Po czwarte - nie wiem jak koledzy, ale ja do polskiej Wikipedii w tej sprawie nawet nie pomyslałem, by zajrzeć. Mój błąd. Mógłbym zostać slusznie skarcony za brak odwoływania sie do własciwych źródeł.

Po piąte - nie, dyskusja nie była prowadzona wśród airsoftowców. Cześć z wypowiadajacych sie ludzi aktywnie strzela, jest tam paru żołnierzy, a mamy i zawodowego instruktora strzelectwa. A jakbyś nie zauważył - wspomniałem, ze forum jest anglojezyczne, i stąd problem z tumaczeniem - dla ich "karabin strzelca wyborowego" ("marksman's rifle") jest kategorią sztuczną, utworzoną na objęcie tego, co nie daje się - z różnych wzgledów - zaliczyć jako pełnokrwisty "karabin snajperski" ("sniper rifle").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Wto 23:18, 15 Sie 2006 Temat postu:

Cytat:

Karabinek wyborowy? Jakie kbk "wyborowe" używają pocisku pośredniego?

Kilka przykładów? AUG A3 w wersji z lufą 20 cali, FAMAS G2 z lufą 620 mm, AK5B... Jakby poszukać, to by się znalazło więcej ;-)

Cytat:
To normalne, że karabin używa naboju karabinowego. Inaczej nie byłby karabinem.

Fakt. Napisałem, że masło składa się z masła.

Cytat:
Czy ten spór był prowadzony na jakimś forum air-shitowym?

Kolega leczy jakieś kompleksy względem ludzi grającym w airsoft?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mikael van AttaDołączył: 07 Sie 2006
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie 12:13, 20 Sie 2006 Temat postu:

Qrde... jeden @$%^@$ i cała dyskusja poszła sie gwizdać... Smutny
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mDołączył: 27 Gru 2005
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: piła bojowa

PostWysłany: Nie 20:23, 20 Sie 2006 Temat postu:

Ano.
Anonimowy pajac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Nie 21:11, 20 Sie 2006 Temat postu:

Dyskusja znów się rozkręci, jak się pojawią nowe stripy i nowe wątpliwości Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Sob 14:32, 26 Sie 2006 Temat postu:

Cytat:
Po pierwsze - podpisał bys się, drogi Gosciu, bo anonimowy post sam w sobie... no wiesz, co.

Już pan chyba nie miał się do czego innego doczepić Laughing.

Cytat:
Po drugie - "karabin snajperski" to przyjęty w mowie potocznej termin na określenie broni wyborowej. O czym zapewne tez wiesz. Jak też o fakcie, że jest to kalka jezykowa anglojęzycznego określenia "sniper rifle". I faktu, że samo określenie "snajper" "wylęgło" się gdzieś na froncie zachodnim w czasie I WŚ, wśród żołnierzy brytyjskich. I nawet wiesz, dlaczego, i co oryginalnie znaczyło.
Po trzecie - Że terminologia WAT-owska? A proszę bardzo. Nam chodzi o wzajemne zrozumienie, niekoniecznie o jedynie słuszną terminologię. A poza tym - "skoro chodzi jak kaczka, i kwacze jak kaczka..." (bez aluzji politycznych, oczywiscie).

Tak, w mowie potocznej można nazwać wieloryba rybą, bo w wodzie pływa i w ogóle podobny może nawet? I wszyscy się rozumieją nie? Więc, jeśli ktoś chce prowadzić merytoryczną dyskusję, to wypadałoby się oprzeć nieco o coś fachowego, a wychodzi u nas nieco publikacji (np. czasopisma w których pisuje płk.Chloupek).Chyba że ktoś ignoruje całą wiedzę i tworzy wszystko od nowa "po swojemu".

Cytat:
Po czwarte - nie wiem jak koledzy, ale ja do polskiej Wikipedii w tej sprawie nawet nie pomyslałem, by zajrzeć. Mój błąd. Mógłbym zostać slusznie skarcony za brak odwoływania sie do własciwych źródeł.

Wikipedia raczej nie jest własciwym źródłem, biorąć pod uwagę kto tam wypisuje. Mogę sobie np. teraz wejść i nazwać legwana ssakiem i jak nikt nie będzie potem kontrolował tego artykuły, zostanie tak. I potem wprowadzi innych w błąd.

Cytat:
AUG A3 w wersji z lufą 20 cali, FAMAS G2 z lufą 620 mm, AK5B

Czy np. taki dan wesson z lufą 10 calową można uznać za rewolwer wyborowy:)

Cytat:
Kolega leczy jakieś kompleksy względem ludzi grającym w airsoft?

Raczej ludzie którzy toczą spór o klasyfikację SWD - o którym ktoś pisał. Ludzie parający się airshitem prawie "zawodowo" mają chyba raczej jakieś kompleksy- nie ja. I ta pana reakcja jest taka jakaś...

Cytat:
Qrde... jeden @$%^@$ i cała dyskusja poszła sie gwizdać...

Cytat:
Anonimowy pajac.

Panowie wybaczą, ale szkoda mi czasu na takie debaty typu "czym się różni kb snajperski od kb wyborowego" i ludzi narzekających na "terminologię wojskowoą", a którzy chyba nawet się z nią nigdy nie zapoznali.
Powrót do góry
Laughing_FarooDołączył: 24 Cze 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z głębi id

PostWysłany: Nie 12:11, 27 Sie 2006 Temat postu:

Cytat:
Już pan chyba nie miał się do czego innego doczepić Laughing.

Raczej lubi wiedzieć, z kim rozmawia.

Cytat:
Czy np. taki dan wesson z lufą 10 calową można uznać za rewolwer wyborowy:)

Hehe ;p Tyle, że wszystkie wymienione przeze mnie karabinki były przez producenta nazywane 'sniper version' i są przeznaczone dla strzelców wyborowych. Jakoś sobie nie wyobrażam rewolweru z dwójnogiem i celownikiem optycznym ;p


Cytat:
Raczej ludzie którzy toczą spór o klasyfikację SWD - o którym ktoś pisał. Ludzie parający się airshitem prawie "zawodowo" mają chyba raczej jakieś kompleksy- nie ja. I ta pana reakcja jest taka jakaś...

Jeśli chodzi o to forum, to my nie toczymy sporu o klasyfikacje. My sobie o tym luźno dyskutujemy, jako ludzie nie siedzący w tym zawodowo i nie posiadający fachowej wiedzy.
Jeśli zaś pisałeś o forach airsoftowych, to ludzie raczej się tam wykłócają o klasyfikacje SWD, ale na polu walki AIRSOFTOWEJ ;p Ew. na niektórych forach próbują dyskutować o prawdziwym polu walki, ale to najczęściej są tzw. kinderairsofciarze. Na WMASG nigdy czegoś takiego nie widziałem ;p
A moja rekacja była 'jakaś taka' bo AS jest moim hobby, i poczułem się lekko obrażony. No offence.


Cytat:
Panowie wybaczą, ale szkoda mi czasu na takie debaty typu "czym się różni kb snajperski od kb wyborowego" i ludzi narzekających na "terminologię wojskowoą", a którzy chyba nawet się z nią nigdy nie zapoznali.

E tam, dajże spokój :D Rejestruj się na forum i zostań tu, nie uciekaj już :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum M.E.I Strona Główna -> Ogólnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin